درمان خروپف

تهران

ابتدای قلندری جنوبی، مجتمع پزشکی صدر

09193612139

برای دریافت مشاوره تماس بگیرید

شنبه تا چهارشنبه 14-19

پاسخگویی 24 ساعته سایت

روش‌ های درمان خروپف

روش‌ های درمان خروپف با دکتر عباس غلامی

خروپف می‌تواند یک مشکل آزاردهنده به حساب بیاید که خیلی از افراد با آن درگیر هستند. اگر شما هم جزو این دسته‌بندی قرار می‌گیرید و می‌خواهید این مشکل را برطرف کنید، باید بدانید که چه روش‌ های درمانی وجود دارد تا مشکل سریع‌تر برطرف شود. ما در این مقاله قصد داریم راجع به روش‌های درمان خروپف با شما صحبت کنیم؛ مشکلی که این روزها گریبانگیر خیلی از افراد شده اما برطرف کردن آن کار سختی نیست. فقط نیاز دارید که یک سری اصول روش‌ های درمان خروپف را رعایت کنید. 

 

خروپف چیست ؟ روش‌ های درمان خروپف

خروپف، به صدای بلند یا خشنی که در هنگام خواب ایجاد می‌شود، می‌گویند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که جریان هوا در هنگام تنفس باعث لرزش بافت‌های پشت گلوی فرد می‌شود. خروپف می‌تواند از طریق بینی، دهان یا هر دوی آن‌ها صورت بگیرد. اغلب افراد فکر می‌کنند که خروپف فقط در مراحل عمیق خواب اتفاق می‌افتد، اما واقعیت این است که ممکن است در هر مرحله‌ای از خواب رخ دهد.

این مسئله در میان مردم به شدت رایج است؛ تا ۵۷% از مردان بزرگسال و ۴۰% از خانم‌ها در زمان خواب خروپف می‌کنند، بیشتر آن‌ها در رده سنی بین ۴۰ تا ۶۰ سال هستند. با این حال، یک چهارم افراد خروپف کننده آن را به عنوان یک بیماری یا عارضه جدی نمی‌شناسند و خروپف را بسیار عادی می‌دانند. همچنین، حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد از کودکان نیز در زمان خواب خروپف می‌کنند.

اگرچه برای برخی افراد خروپف فقط یک نوع عارضه است، اما در بعضی موارد، خروپف می‌تواند نشانه‌ای از اختلال پزشکی جدی به نام آپنه انسدادی خواب (OSA) باشد و نیازمند درمان می‌باشد.

روش‌ های درمان خروپف

 

چه عواملی باعث می­شوند که در خواب خروپف کنیم؟ 

1. انسداد مجرای تنفسی:

 • باریک شدن یا مسدود شدن مجرای تنفسی: این امر می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی مانند بزرگی لوزه‌ها، انحراف تیغه بینی، پولیپ بینی، چاقی، ضخیم شدن بافت نرم گلو، و یا حتی خوابیدن به پشت رخ دهد.
 • خشکی دهان و بینی: خشکی دهان و بینی می‌تواند باعث تحریک گلو و افزایش احتمال لرزش بافت‌ها در هنگام تنفس و ایجاد خروپف شود.
 • مصرف الکل و داروها: مصرف الکل و برخی داروها مانند آرامبخش‌ها و خواب‌آورها می‌تواند عضلات گلو را شل کند و احتمال انسداد مجرای تنفسی و خروپف را افزایش دهد.

2. شل شدن عضلات گلو:

 • افزایش سن: با افزایش سن، عضلات گلو شل‌تر می‌شوند و در هنگام خواب راحت‌تر به لرزش در می‌آیند و احتمال خروپف را افزایش می‌دهند.
 • سابقه خانوادگی: اگر سابقه خروپف در خانواده شما وجود داشته باشد، احتمال ابتلای شما به این مشکل نیز بیشتر خواهد بود.
 • برخی بیماری‌ها: برخی بیماری‌ها مانند کم‌کاری تیروئید، آلرژی و سندرم داون نیز می‌توانند با شل شدن عضلات گلو و افزایش احتمال خروپف مرتبط باشند.

عوامل دیگری که می‌توانند در خروپف نقش داشته باشند:

 • جنسیت: مردان بیشتر از زنان در معرض خروپف قرار دارند.
 • حاملگی: تغییرات هورمونی و افزایش وزن در دوران بارداری می‌تواند احتمال خروپف را افزایش دهد.
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می‌تواند باعث التهاب مجرای تنفسی و تشدید خروپف شود. 

روش‌ های درمان خروپف رو

روش‌ های درمان خروپف

ش‌ های درمان خروپف روش‌ های درمان خروپف روش‌ های درمان خروپف

آیا خروپف قابل درمان است؟

بله، خوشبختانه خروپف قابل درمان است، و اگرچه به نظر ممکن است به ظاهر یک مشکل کوچک و غیرقابل توجه به نظر برسد، اما راه‌حل‌های فراوانی برای درمان آن وجود دارد. از روش‌های خانگی و طب سنتی گرفته تا راهکارهای پیشرفته مانند کاهش وزن، اصلاح سبک زندگی، انجام ورزش‌های گلو، استفاده از تجهیزات ضدخروپف و در نهایت انجام عمل جراحی، انواع درمان‌ها در اختیار شما قرار دارد.

اما انتخاب راه‌حل مناسب برای شما ممکن است چالش برانگیز باشد؛ زیرا هر فردی ممکن است به شکل متفاوتی به درمان‌ها پاسخ دهد. واقعیت این است که تنها راه حل مشخص و بلندمدت، داشتن یک سبک زندگی سالم با کمک رژیم غذایی مناسب و تمرین مداوم است. اما باید در نظر داشت که این یک راه حل کوتاه مدت نیست و شما ممکن است در طول زمان نیاز به کمک بیشتری داشته باشید.

مانند هر بیماری دیگری، تشخیص درست علت بیماری می‌تواند مهمترین گام در درمان آن باشد؛ بنابراین باید سعی کنید علت خروپفتان را به درستی تشخیص داده و روش درمانی متناسب با آن را انتخاب کنید. این ممکن است نیازمند مشاوره و توجه پزشک یا متخصصی باشد تا به بهترین نتیجه برسید. به هر حال، با پیگیری مداوم و صبر، می‌توانید بهبودی خود را تجربه کنید و از زندگی بدون محدودیت خروپف لذت ببرید.

 

 

معرفی روش‌ های درمان خروپف

سبک زندگی سالم

اولین روش درمانی از بین روش‌ های درمان خروپف این است که سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید. اگر خروپف می‌کنید، اهمیت سبک زندگی سالم برایتان بالاتر است. مثلاً اگر عادت به استفاده از الکل دارید یا سیگار می‌کشید، با کنار گذاشتن آنها می‌توانید یک سبک زندگی سالم برای خودتان بسازید و در طولانی مدت خروپف را به طور کامل بهبود ببخشید. زیرا رفتارهای مخرب تعادل بدنی را بهم می‌زنند و مشکلاتی مانند خر و پف را ایجاد می‌کنند که با کنار گذاشتنشان همه‌چیز به حالت نرمال و طبیعی خودش برخواهد گشت.

 

دوری از عوامل حساسیت‌زا

مورد بعدی که می‌تواند به عنوان روش‌های درمان خروپف نام برده شود، دوری از عوامل حساسیت‌زا است. مثلاً فرض کنید شما از روبالشی استفاده می‌کنید که عامل ایجاد حساسیت است یا در محیطی قرار گرفته‌اید که گرد و خاک و غبار بیش از حد زیاد است. این حساسیت‌ها می‌تواند خود را شبیه به خروپف در بدن شما نشان دهد. پس حتماً باید عامل حساسیت را از بین ببرید تا مشکلاتان برطرف شود.

 

دم‌نوش برگ گزنه

شما می‌توانید با استفاده از یک سری دمنوش‌های گیاهی مشکلات مربوط به خروپف را برطرف کنید. گاهی اوقات خروپف به خاطر حساسیت فصلی اتفاق می‌افتد. دمنوش‌هایی مانند برگ گزنه می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند و باعث شود که عامل حساسیت‌ زا را از بین ببرید. در واقع شبیه به یک آنتی هیستامین عمل می‌کند و التهابات را به خوبی رفع خواهد کرد و در نتیجه خروپف را کاهش می‌دهد.

 

 

روش‌ های درمان خروپف

 

استفاده از داروهای مخصوص

اگر شما به پزشکان مجرب و متخصص مراجعه کنید، احتمالاً بعضی از آنها برای شما دارو تجویز کنند. دارو می‌تواند تا حد زیادی وضعیت خروپف را بهبود ببخشد. مثلاً کلینیک دکتر عباس غلامی که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند، می‌تواند یک سری داروها را با توجه به سن، جنسیت و وضعیت بدنتان تجویز کند. اگر شما این داروها را منظم استفاده کنید، خروپف در بدنتان برطرف خواهد شد. نکته مهمی که وجود دارد، این است که این داروها شبیه به داروهایی هستند که برای بچه‌های بیش فعال مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند اثراتی شبیه به آنها را روی بدن شما بگذارد.

 

لیزر

جالب است بدانید یکی از روش‌های درمان خروپف استفاده از لیزر است. لیزر درمانی می‌تواند تا حد زیادی به بهبود خروپف کمک کند. البته شاید یک درمان قطعی و همیشگی نباشد اما اگر دوباره خروپف برگشت، به شدت قبل نیست و متوجه می‌ شوید که میزان خشن بودن صدای خروپف تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

 

طب سوزنی

طب سوزنی عاملی برای بهبود مشکلات مختلف از جمله خروپف است. در واقع ترشحات موجود در سینوس‌ها و راه هوا و ریه را به خوبی از بین می‌برد و عاملی برای جلوگیری از خروپف خواهد بود. طب سوزنی می‌تواند جریان خون به بافت را افزایش دهد و مایعات اضافی را از داخل آن خارج کند.

 

روغن آویشن

خستگی می‌تواند عاملی برای تشدید خروپف باشد. اگر می‌خواهید این مشکل را برطرف کنید، کافی است که بدنتان را کمی ریلکس کنید. خروپف هم به خودی خود برطرف خواهد شد. روغن آویشن را به صورت قطره‌ای قبل از خواب روی پای خود بمالید تا ریلکس شوید و احتمال خروپف هم در شما کاهش پیدا کند. البته خانم‌های باردار، افرادی که فشار خون بالا دارند و کودکان کم سن و سال بهتر است که از این روش استفاده نکنند یا از پزشک اجازه بگیرند.

 

قطره ضد خروپف

یکی از روش‌های درمان خروپف استفاده از قطره ضد خروپف است. شما می‌توانید آن را به عنوان راه حلی موثر برای برطرف کردن خروپف استفاده کنید. کافی است که این قطره‌ را طبق چیزی که روی محصول نوشته شده است، مصرف کنید. معمولاً توصیه می‌شود شب‌ها قبل از خواب این کار را انجام دهید تا التهابات موجود در گلو برطرف شود و ضدعفونی در داخل دهان اتفاق بیفتد. سپس خواهید دید که دیگر خروپف نمی‌کنید یا تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

 

اسپری ضد خروپف

اسپری هم می‌تواند به عنوان یک راهکار درمانی مورد استفاده قرار بگیرد. این اسپری‌ها معمولاً در برندهای مختلف تولید می‌شوند. مزیتی وجود دارد و آن هم این است که ترکیبات گیاهی داخل‌شان هیچ گونه عوارض جانبی ندارند.

 

استفاده از ترکیبات گیاهی

به غیر از مواردی که در بالا معرفی شد، یک سری ترکیبات گیاهی هم هستند که می‌توانند تا حد زیادی به درمان خروپف کمک کنند. اولین مورد عرق نعناست که کافی است یک الی دو قطره از آن را داخل یک لیوان آب بریزید و داخل دهان قبل از خواب قرقره کنید.

دو الی ۳ قطره روغن زیتون هم می‌تواند تا حد زیادی خروپف را برطرف کند. برای اثربخشی بیشتر کمی عسل هم به آن اضافه کنید.

اضافه کردن دو قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه داخل یک لیوان شیر هم برای نیم ساعت قبل از خواب گزینه مناسبی است و خروپف را از بین می‌برد.

جویدن یک الی دو عدد سیر خام همراه با نوشیدن یک لیوان آب به شدت برای درمان خروپف موثر است، زیرا گلو را ضد عفونی می‌کند‌.

دمنوش بابونه و میوه آناناس هم به طور طبیعی باعث بهبود خروپف می‌شود؛ بدون اینکه هیچگونه عوارض جانبی داشته باشد.

 

چسب ضد خروپف

از دیگر محصولاتی که برای درمان خروپف مورد استفاده قرار می‌گیرد، چسب ضد خروپف است. به این صورت که باعث لیفت کردن مجاری بینی و گشاد کردن راه تنفسی می‌شود. در نتیجه تنفس دهانی اتفاق نمی‌افتد، التهابات کمی آرام می‌شوند، تنفس راحت‌تر شده و خروپف برطرف خواهد شد.

 

جمع‌‌بندی

روش‌ های درمان خروپف  زیاد است. همه چیز بستگی به این دارد که پزشکتان چه نظری برای استفاده از روش‌‌های مختلف داشته باشد. ما یک سری روش‌‌های رایج از روش‌ های درمان خروپف را به شما معرفی کردیم و گفتیم که هر کدام چه اثراتی می‌‌تواند برایتان داشته باشد تا بتوانید نتیجه خوبی از درمان بگیرید.

 

دکتر عباس غلامی  بهترین دکتر درمان خروپف در تهران، راه‌حلی برای مشکل شما دارد.

با مراجعه به مطب دکتر غلامی می‌توانید از خدماتی مانند:

 • تشخیص دقیق علت خروپف
 • ارائه راهکارهای درمانی مناسب
 • استفاده از جدیدترین روش‌های درمانی
 • جراحی (در صورت نیاز)

و بهبود کیفیت خواب خود و اطرافیانتان بهره‌مند شوید.

اطلاعات تماس:

 • آدرس: تهران، اتوبان صدر مسیر غرب به شرق، بعد از خیابان شریعتی، ابتدای قلندری جنوبی، مجتمع پزشکی صدر
 • شماره تماس:
  • 02126605238
  • 09193612139
 • ساعات کار: شنبه الی پنج شنبه از ساعت 14 الی 19