درمان خروپف

تهران

ابتدای قلندری جنوبی، مجتمع پزشکی صدر

09193612139

برای دریافت مشاوره تماس بگیرید

شنبه تا چهارشنبه 14-19

پاسخگویی 24 ساعته سایت

درمان قطعی خروپف در خواب

درمان قطعی خروپف در خواب
درمان قطعی خروپف در خواب

علت ایجاد خروپف درخواب

حرکت هوا در طول مسیر هوایی حلق و پشت بینی وقتی که به لایه های پوستی برخورد میکند باعث ارتعاش و لرزه میشود که بصورت صدای خروپف با میزان شدت و بلندی متفاوتی شنیده میشود .

به مرور زمان بر اثر شل شدن بافت کام نرم که در انتهای سقف دهان است افتادگی بافت انتهایی دهان و حلق بیشتر میشود و مخصوصا هنگام خواب که بیشترین حالت شلی و ریلکس شدن عضلات را داریم این مشکل بیشتر بروز میکند.

بر اثر اختلال در مسیر حرکت هوا و ایجاد خروپف ناشی از آن ، هم از نظر سلب آسایش برای اطرافیان هنگام خواب و هم از نظر مشکلات احتمالی برای فرد مورد نظر باید مسیر درمانی جدی پیگیری بشود .

براثر کاهش کیفیت خواب در طول روز بعد اغلب کاهش انرژی و افسردگی خفیف و کاهش تمرکز حواس را شاهد هستیم . درصورتیکه فرد نیاز به هوشیاری بالا برای انجام کارهای تخصصی اش داشته باشد احتمال ایجاد مشکلات خطرناک وجود دارد .

برای درمان خروپف چندین روش وجود دارد که روش درمان با لیزر ،بسیار ایمن ؛ بدون درد و خونریزی ، و دارای اثرات عالی میباشد.

درمان قطعی خروپف در خواب

درمان خروپف با لیزر یکی پیشرفته ترین و جدید ترین روشهای برطرف کردن خروپف است . این روش کاملا ایمن و بدون خونریزی است و در چندین جلسه با زمان کمی انجام میشود این روش یکی از به روز ترین و جدیدترین روشهای درمانی دنیا است که در کشورهای اروپایی  وامریکایی استقبال خوبی از آن شده است .

جهت مشاوره کامل با ما تماس بگیرید

رفع کامل صدای خروپف منوط به برطرف کردن سایر علل ایجاد کننده خروپف و مخصوصا رفع چاقی است.خیلی از بیماران بیان میکنند که با کاهش وزن همزمان با درمان لیزر در سقف دهان ، شاهد اثرات درمانی بهتری هستند .

درمان خروپف نیاز به بررسی و رفع مجموعه علل ایجاد کننده این مشکل است که باید مرحله به مرحله انجام بشود

مشاوره اولیه
برای شروع کار ابتدا نیاز است یک ویزیت متخصص محترم گوش و حلق و بینی انجام بشود که بصورت کامل منشاء خروپف مشخص بشود . در مواردی نیاز است با انجام روشهای تشخیصی پیشرفته مثل سی تی اسکن و یا معاینه با دستگاههای ویژه نواحی پشت حلق دیده بشود .
علت ایجادخروپف
درمجموع یکی از مهمترین علل ایجاد خروپف شلی عضلات ناحیه حلق و گردن است و یا نیاز است جراحی انجام شود و یا با لیزر فوتونا این بافت سفت بشود .
عوارض جراحی
یکی از مهمترین عوارض جراحی این است که در نواحی پشت حلق میزان کشیدگی بافت نامتقارن باشد که هنگام بلع غذا باعث میشود مقداری از مواد غذایی به نواحی پشت حلق و انتهای بینی منتقل بشود .
درمان قطعی خروپف در خواب
روشهای مختلفی برای رفع مشکل خروپف ابداع شده است . ولی اگر عوامل ایجاد کننده خروپف را شناسایی کنیم و نسبت ره رفع آن اقدام کنیم بهترین نتیجه درمانی را کسب میکنیم . مثلا درافرادی که چاقی شدید دارند و عادت دارند شبها شام سنگین میل کنند ، فقط با رفع این دو عامل نتیجه بسیار خوبی کسب میشود . اما برای رفع مشکل اصلی ایجاد کننده خروپف یعنی شلی افتادگی کام نرم.، در حال حاضر یا جراحی انجام میشود و یا لیزر . در نهایت اینکه درمان قطعی خروپف در خواب بدون درنظر گرفتن علت های دیگر ، استفاده درست از روش لیزر میباشد

برای درمان قطعی خروپف در خواب باید مرحله به مرحله کارهای تشخیصی و درمانی را پیش ببریم .ولی بعضی مواقع در مرحله اورژانسی ازخروپف هستیم یعنی مرحله ایست تنفسی یا آپنه  خواب که بسیار خطرناک است و میتواند باعث ایجاد بیماریهای مختلف زمینه ای و حتی مرگ در خواب بشود . پس اولویت اولیه رفع این خطر است و سپس برطرف کردن صدای خروپف .

با استفاده از روش درمانی لیزر در مورد برطرف کردن ایست تنفتس و آپنه خواب  اثرات معجزه آسایی را شاهد هستیم ولی  تاکید میکنیم که میزان نتیجه گیری در افراد مختلف متغییر است .

یکی  از نشانه های اولیه این بهبودی ،احساس سبکی و راحتی هنگام برخواستن و سرحال بودن صبحگاهی است که نشانه وجود خواب عمیق و کامل است .

افتادگی کام نرم و سقف دهان

شلی و افتادگی سقف دهان و کام نرم و زبان کوچک ، مهمترین و اصلی ترین علت ایجاد خروپف در خواب است . زمانیکه افراد درخواب هستند بواسطه شل سدن عضلات سقف دهان ، میزان شلی و افتادگی بیشتر میشود و بخاطر قرارگرفتن در مسیر عبور هوار، باعث لرزش و ایجاد صدای خروپف میشود . بوسیله لیزر بافت شل شده طی چند جلسه مرحله به مرحله سفت تر شده و باعث بالارفتن کام نرم و زبان کوچک میشود و باعث بهبودی خروپف و رفع ایست تنفسی در خواب میشود .

آیا انجام لیزر برای درمان خروپف دردناک است ؟

خیر هیچگونه دردی ندارد . هنگام انجام کار برای افرادی که کمی احساس سوزش و گرمی در ته حلق دارند. هنگام انجام کار با استفاده از سیستم خنک کننده میزان درد نزدیک به صفر میشود .

آیا انجام لیزربرای درمان خروپف همراه با خونریزی است ؟

خیر انجام لیزر بسیار سطحی و بدون خونریزی است .

آیا بعد از انجام لیزر نیاز به استراحت در منزل داریم ؟

خیر انجام این کار حدود ده الی پانزده دقیقه طول میکشد و افراد بعد از انجام لیزر میتوانند به راحتی به زندگی عادی خودشان برگردند

برای رسیدن به نتایج مطلوب چند جلسه درمان نیاز است ؟

متناسب با شدت شلی و افتادگی بافت انتهای حلق معمولا پیج الی هفت جلسه به فواصل هفت الی چهارده  روز نیاز به درمان است و تقریبا افراد بعد از جلسه دوم به بعد احساس بهبودی و کاهش میزان شدت خروپف را دارند ولی در موارد خاصی در همان جلسه اول هم افراد نتایج عالی را مشاهده کرده اند.

فرق انجام جراحی خروپف با درمان لیزری چیست ؟

در روش جراحی میزان بافت شل شده را با جراحی بر میدارند ولی در روش درمان لیزری این بافت سفت میشود برای درک بهتر یک مثال برایتان میزنم

بافت بدن مثل کش دارای خاصیت کشسانی است و به مرور زمان میزان قدرت کشسانی کم میشود و حالت شلی افتادگی پیدا میشود در روش جراحی میزان بافت اضافه بریده میشود و در حالت لیزری این بافت سفت میشود .

آیا این روش درمانی تضمین 100 درصد دارد ؟؟؟

لطفا این چند سطر را با دقت مطالعه بفرمایید امیدوارم توانسته باشیم راهنمایی لازم را به شما بدهیم

برای ایجاد خروپف چندین عامل مختلف موثر است.(عوامل ایجاد خروپف درخواب) ولی در تمام افرادی که خروپف دارند حتما شلی و افتادگی سقف دهان وجود دارد و ممکن است همزمان یک یا چند عامل تشدید کننده دیگه مثل چاقی،مصرف سیگار، پولیپ بینی، حساسیت و… هم داشته باشند.

خروپف 3 مشکل اصلی ایجاد میکند

اول درطول خواب به خاطر ایجاد صدای اذیت کننده برای دیگران است

دوم باعث کاهش کیفیت خواب افراد شده و روز بعد افرادحالت خستگی و خوآب آلودگی و کاهش تمرکز حواس دارند .

سوم که از همه خطرناک تر است وجود آپنه یا ایست تنفسی درخواب است این موضوع از همه موارد فوق خطرناک تر است . وبعضی موارد که همراه با عوامل تشدید کننده دیگه همراه باشد باعث احتمال مرگ در خواب میشود .

حالا باید به فکر حل مهمترین مشکل باشیم. یعنی وقتیکه با انجام لیزر باعث سفت شدن سقف دهان میشویم میزان آپنه بسیار کم میشود البته شاید هنوز عوامل تشدید کننده دیگه خروپف هنوز مرتفع نشده باشند ولی ما با این حرکت جلوی خطر اصلی را گرفتیم .

بعضی عوامل مثل شیگار کشیدن و استرس و چاقی و …مربوط به نحوه عادات زندگی افراد است پس اگر افراد این موارد را بررسی و مشکل را برطرف نکنند حتی با عمل جراحی هم فقط 50 درصد دردرمان خروپف نتیجه میگیرند . پس آیا میتوانیم بگوییم با جراحی تضمین کامل رفع خروپف داریم ؟؟

(انواع عمل جراحی درمان خروپف)

نکته مهم دیگه اینکه این عوامل تشدید کننده به مرور باعث بازگشت مجدد و افتادگی سقف دهان میشوند ولی امکان انجام چندین باره جراحی نیست اما میتوانیم بعد از درمان کامل خروپف به صورت دوره ای هر یک سال یکبار یک جلسه لیزر جهت جلوگیری از افتادگی را انجام بدهیم .

در مجموع اگر با این فرض که فقط عامل اصلی خروپف شلی و افتادگی سقف دهان باشد این لیزر بسیار عالی کمک کننده است .

اما مثل تمام درمانهای مختلف متناسب با سن افراد و میزان تخریب و قدرت ترمیم و بازسازی بدن افراد میزان نتیجه گیری در جلسات متفاوت وجود دارد .

ما بصورت استثنایی بک مراجعه کننده داشتیم که در همتم جلسه اول بصورت کامل و عالی نتیجه گرفت . ولی این موضوع را نمیتوانیم برای تمام افراد درنطر بگیریم .

نکته مهم دیگه این است اگر در زمان درمان با لیزر بصورت روزانه مصرف قرص ویتامین سی و کپسول امگا 3 هم به درمان اضافه شودمیزان کیفیت درمان خیلی بیشتر میشود .

نکته بسیار مهم :

چون برای ایجاد خروپف چندین علت مختلف وجود دارد ما فقط در قسمت درمان شلی افتادگی سقف دهان میتوانیم با این روش به مراجعه کنندگان کمک کنیم و این درمان جایگزینی برای عمل جراحی محسوب میشود .

لکن افراد بخاطر وجود سایر علل ایجاد خروپف مثل پولیپ و انحراف بینی و یا بلند شدن شاخک های داخل بینی و … همچنان به خروپف ادامه بدهند البته با شدت کمتر . به همین خاطر حتما باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی مورد ارزیابی تکمیلی تر قرار بگیرند .

.

هزینه درمان خروپف با لیزر چقدر است ؟

هزینه هر جلسه مبلغ دو میلیون و پانصد هزار تومان  است .در حال حاضر عزیزانی که تمایل دارند از کد تخفیف استفاده کنند از طریق اینستاگرام دایرکت بدهند . این درمان تحت پوشش بیمه نیست ولی بعضی از شرکت های بیمه تکمیلی مبالغ را به بیماران پرداخت میکنند . در صورت تمایل از شرکت بیمه تکمیلی خودتان سئوال بفرمایید .

آیا این روش برای کودکان هم جواب دهی دارد ؟

خروپف کودکان با لیزر درمان نمی شود. چون اغلب علت ایجاد خروپف در اطفال وجود بزرگی لوزه ها است که یا به مرور زمان این بزرگی برطزف میشود و یا نیاز است با جراحی برداشته شود که مشکل خروپف هم حل بشود . پس این روش جوابدهی ندارد

درمان قطعی خروپف در خواب درمان قطعی خروپف در خواب درمان قطعی خروپف در خواب درمان قطعی خروپف در خواب درمان قطعی خروپف در خواب درمان قطعی خروپف در خواب

بررسی اختصاصی خروپف