درمان خروپف

تهران

ابتدای قلندری جنوبی، مجتمع پزشکی صدر

09193612139

برای دریافت مشاوره تماس بگیرید

شنبه تا چهارشنبه 14-19

پاسخگویی 24 ساعته سایت

آیا خروپف درمان قطعی دارد

آیا میتوان خروپف را بصورت قطعی درمان کرد؟

دکتر عباس غلامی می‌گوید؛ من به عنوان یک پزشک متخصص، بهترین درمان خروپف را تغییر در شیوه زندگی میدانم. این روش هم بدون دردسر است و هم به داشتن زندگی سالم کمک میکند. برای تغییر در شیوه زندگی خود می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید؛

  • کاهش وزن
  • داشتن خواب منظم
  • دوری از مصرف الکل قبل از خواب
  • درمان احتقان بینی
  • عدم خوابیدن به پشت
  • در نهایت استفاده کردن از دستگاه های مرطوب به دهان

توجه داشته باشید که اگر خروپف شما خفیف باشد، میتوانیم به کمک چسب ضد خروپف و یا اسپری بینی استروئیدی مشکل خرناس شما را حل کنیم ولی اگر به صورت شدید و بلند خرناس می‌کنید، باید برای درمان آن کار های زیر را انجام دهیم.

CPAP یا فشار مثبت هوایی و مداوم

برای این که شما باید ماسک را به هنگام خواب بر روی دهان تان بگذارید. البته می‌توانید ماسک را بر روی بینی خود نیز قرار دهید. در این حین ماسک، هوای داخل کپسول را با فشار زیاد وارد راه های تنفسی شما میکند. در این صورت مجاری هوایی شما به هنگام خواب باز میماند. این روش مشکل خروپف شما را حل می‌کند و گاهی اوقات برای درمان آپنه انسدادی نیز مؤثر است ولی برخی از افراد با این روش مشکل دارند.

عمل جراحی برای درمان خروپف

اگر به سراغ عمل جراحی برویم، روش های مختلفی وجود دارد که میتوانیم به کمک آن ها، مسیر حرکت هوا را در بخش فوقانی باز کنیم و از باریک شدن آن به هنگام تنفس جلوگیری کنیم. یکی از آن ها روش UPPP است که در آن به کمک یک بیهوشی ساده، بافت های اضافی گلو برداشته می‌شود. روش دیگر که با نام MMA نیز شناخته میشود، به اصلاح حرکت فک بالا و پایین کمک میکند. روش دیگری نیز که تازگی ها مورد استفاده قرار میگیرد، اتصال یک محرک عصبی به زبان است تا هنگام تنفس، زبان مسیر عبور هوا را مسدود نکند.

داروی خروپف

دارویی برای درمان مستقیم خروپف وجود ندارد بلکه می‌توانید به کمک دارو های دیگر و درمان عوارض ان، خرناس کشیدن را درمان کنید. به عنوان مثال اگر خروپف شما به علت سرماخوردگی  و یا آلرژی باشد، می‌توانید با دارو های ضد آلرژی و البته با تجویز پزشک، از تنگ شدن راه هوایی جلوگیری کنید. گاهی اوقات نیز برای داشتن خوابی راحت، دارو های مسکن تجویز می‌شود چرا یکی از دلایل خرناس کشیدن، بی خوابی است.

چانه بند ضد خروپف

این چانه بند از مواد انعطاف پذیری ساخته می‌شود و همانند پارچه میباشد به این صورت که قسمتی از پارچه را روی شانه میبندند، و قسمت دیگر دور سر پیچیده می‌شود. نتیجه این اتفاق، بسته شدن دهان به هنگام خواب و عدم تنفس از طریق دهان است. ولی توجه داشته باشید که این روش دائمی نیست و فقط در صورت استفاده از چانه بند، خروپف قطع می‌شود.

البته زمانی که فرد دارای بیماری آپنه انسدادی و یا آلرژی است، استفاده از این وسیله درست نیست چرا که در چنین شرایطی تنفس از طریق بینی سخت است و شما نیاز دارید به کمک دهان نفس بکشید.