درمان خروپف

تهران

ابتدای قلندری جنوبی، مجتمع پزشکی صدر

09193612139

برای دریافت مشاوره تماس بگیرید

شنبه تا چهارشنبه 14-19

پاسخگویی 24 ساعته سایت

خروپف در خواب نشانه چیست

خروپف در خواب نشانه چیست؟

زمانی که هوا از بافت نرم گلو خارج می‌شود و بافت آن هنگام تنفس، میلرزد، صدای خشن و ناگواری تولید میشود که خروپف نام دارد. تحقیقات نشان داده است که افراد زیادی به هنگام خواب، خروپف می‌کنند ولی گاهی اوقات این خرناس میتواند به مشکلی طولانی و البته مزمن تبدیل شود و نشان دهنده یک بیماری جدی باشد. برای درمان خروپف با ما در ارتباط باشید.

دلایل خر و پف در خواب

در ادامه دکتر عباس غلامی توضیح می‌دهد که افراد به چه دلایلی در خواب خروپف می‌کنند. خرناس کشیدن در خواب میتواند به دلایل مختلفی از جمله ساختار و آناتومی دهان و یا سینوس ها، حساسیت های فصلی و یا سرماخوردگی، استفاده از الکل و افزایش وزن رخ بدهد. در اثر بروز چنین اتفاقاتی، وقتی شما وارد خواب عمیقی میشوید، سقف دهان شما به اندازه ای شل می‌شود که راه عبور هوا به صورت نیمه بسته باقی میماند و در چنین شرایطی صدای خروپف ایجاد می‌شود.

ساختار و آناتومی دهان شما، عاملی تأثیر گذار در خرناس؛ اگر سقف دهان شما نرم باشد و کمی نیز متورم گردد، پایین می آید و سبب تنگ شدن مسیر عبور هوا از گلویتان می‌گردد. علاوه بر این، افرادی که دارای اضافه وزن هستند، ممکن است در پشت گلویشان، اندکی گوشت اضافه داشته  باشند و همین مورد نیز سبب کوچک شدن راه هوایی می‌گردد.

وجود اختلال در زبان کوچک: در قسمت پشت و بالای دهان، زبانی با نام زبان کوچک وجود دارد که اگر اندازه بزرگی داشته باشد، می‌تواند سبب تنگ شدن مسیر عبور هوا از بینی تا گلو شود. در واقع در چنین شرایطی، زبان کوچک به هنگام تنفس، میلرزد و سبب ایجاد صدا می‌گردد.

ضعیف بودن عضلات زبان و گلو؛ گاهی اوقات ممکن است، عضله های زبان و گلوی شما بیش از حد شل و ضعیف باشند و سبب بستن مسیر هوایی و ایجاد خروپف به هنگام خواب شوند.

استفاده از الکل؛ اگر شما بیش از اندازه و از همه مهم تر قبل از خواب، اقدام به خوردن الکل بکنید، عضلات گلو شل می‌شود و راه هوایی تنگ و مسدود می‌گردد که نتیجه آن، تولید خرناس به هنگام خواب است.

وجود اختلال در بینی: انحراف بینی و یا وجود اختلال در ساختار آن از دیگر دلایل خروپف افراد به هنگام خواب است.

خواب نامنظم و کم خوابی؛ از دیگر دلایل شایع خر و پف در خواب، کم خوابیدن و یا نامنظم خوابیدن است. چنین اتفاقی عضلات گلو را بیشتر از هر چیز دیگری شل میکند.

وضعیت بدن هنگام خواب: اگر شما به صورت پشت بخوابید، خر و پف ایجاد شده، هم طولانی تر است و هم صدای بیشتری دارد چرا که با اثر نیروی گرانش بر گلو، مسیر عبور هوا کوچک می‌شود.